Home Artykuły • Co pomaga w walce z bólem kolan?

Co pomaga w walce z bólem kolan?

 - 

Ból kolan może mieć różne przyczyny. U osób aktywnych fizycznie jest to często nadmierny wysiłek lub niewłaściwe obciążenie. Ból kolana często pojawia się podczas ruchu, np. podczas joggingu lub wspinaczki po schodach. Czasem może pojawić się również podczas spoczynku. W zależności od tego gdzie umiejscowiony jest ból, można wysnuć pierwsze przypuszczenie o jego przyczynie. W przypadku utrzymujących się problemów należy skonsultować się z lekarzem. Tylko on może wykluczyć, że kolano nie ma poważnych obrażeń, takich jak uraz łąkotki.

Kolano- skomplikowany staw

Kolano jest największym ze stawów w naszym organizmiephoto3

Kolano jest największym ze stawów w naszym organizmie. Poszczególne elementy kostne są w nim ze sobą połączone przy pomocą mięśni i więzadeł. Staw kolanowy jest szczególnie podatny na uszkodzenia. Ból kolana może mieć różne przyczyny, a także może przyjmować różne formy: ból może być pulsujący, przeszywający, ciągnący. Szczególnie w sporcie, często zdarzają się urazy kolana. Mogą zostać uszkodzone więzadła, mięśnie, ścięgna i chrząstki w kolanie. Do najczęstszych urazów należy zerwanie więzadeł stawu kolanowego, uraz łąkotki oraz naruszenie rzepki. Ból kolana nie zawsze musi być oznaką poważnego naruszenia. U osób starszych bóle kolan są spowodowane także przez zużycie oraz zapalenie stawów i kości.

Ból kolan podczas joggingu

na ból kolan polecany jest flexus booster

Nawet sportowcy zmagają się wielokrotnie z bólami kolan. Do przyczyn mogą należeć, tzw.  Nogi O oraz nogi X, nieprawidłowa technika biegania, zniekształcenia nóg. Również brak równowagi mięśniowej może prowadzić do bólu kolan. Jeśli mięsnie uda- prostowniki, są skrócone a ścięgna słabo rozwinięte, może pojawić się ból kolana. Podobnie brak równowagi pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi mięśniami ud może prowadzić do bólu kolan, ponieważ rzepka jest charakterystycznie zepchnięta na bok.

Czy ból kolana może wystąpić podczas uprawiania sportu? Owszem może. Jego pojawienie się zależne jest w dużej mierze od stanu stawu biodrowego i stawu skokowego. Jeśli mięsnie przodostopia są zbyt słabe, tak że stopa zgina się wewnątrz, ma to konsekwencje dla stawu kolanowego. Ze względu na rotację dolne ścięgna nóg i chrząstki są nieprawidłowo ulokowane w kolanie przez co staw zaczyna boleć. Ponadto nieprawidłowości w mięśniach stawu biodrowego wpływają na staw kolanowy. Jeśli mięsień jest zbyt słaby, wówczas kolano obraca się do wewnątrz.

Ponadto ból kolana może być spowodowany nieprawidłowym stylem chodzenia, co nie służy podczas joggingu i hamuje przeguby wywierając coraz większy nacisk na rzepkę. W przypadku ostrego bólu kolana przyczyną może być również zapalenie chrząstki pod rzepką. Zapalenie takie pojawia się wówczas, gdy rzepka, np. z powodu zbyt słabych mięśni ud, ociera się o chrząstkę stawu kolanowego.  photo4

Ból kolana a bieganie

Kolano biegacza, tzw. Zespół Ilio jest spowodowane przeciążeniem stawu skokowego podczas biegu. Szczególnie zagrożeni są biegacze z wadami nóg. Niezależnie od warunków anatomicznych, rozwój kolana biegacza może wspierać także sposób biegania i zbyt wiele szybkich treningów.

Zazwyczaj jest to przeszywający ból na zewnętrznej części kolana. Poprzez ciągłe podrażnianie ścięgien może wystąpić zapalenie kaletki. Choć ból może pojawić się tylko, gdy się poruszamy. Najczęściej jest zauważalny podczas chodzenia. Co do zasady, kolano biegacza może być z powodzeniem leczone przy użyciu maści przeciwzapalnych i w przypadku dużych ilości odpoczynku.

Jeśli ból stawu kolanowego nawraca w trakcie lub po joggingu należy najpierw sprawdzić swoje buty do biegania, czy są już mocno zużyte, czy nadszedł czas na zakup nowej pary. W wielu sklepach jest dostępna analiza podłoża, dzięki czemu można wybrać odpowiedni but dla stopy. Jeżeli ból nie ustępuje należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, który precyzyjnie zbada Twoje nogi i przeanalizuje Twoją technikę biegania.

Author:admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

*

*