Home Artykuły • Ból kolana

Ból kolana

 - 

photo2 Ból kolana może mieć bardzo różny charakter. Powstający nagle i posiadający widoczny związek z obciążeniem, upadkiem lub wypadkiem, bóle kolan są często związane z typowymi objawami towarzyszącymi im, takimi jak obrzęk lub zasinienie. Jednakże, przy przewlekłym zużyciu i wielu chorobach związek istniejący między przyczyną i bólem jest mniej jasny. Przeczytaj tu, co może kryć się za bólem kolan.

Ból kolana: opis

Ból kolana może pojawić się nagle lub podstępnie nabierać tempa

Ból kolana może pojawić się nagle lub podstępnie nabierać tempa. Czasami ból może być na tyle poważny,  że chodzenie, stanie lub nawet długotrwałe siedzenie jest prawie niemożliwe. Dla wielu ludzi, szczególnie w podeszłym wieku, bóle kolan są także codziennym towarzyszem, z którym trzeba nauczyć się żyć.

Zasadniczo, ból kolana jest ważnym sygnałem ostrzegawczym, który ma na celu ochronę przed przeciążeniem poszkodowanego stawu. Ze zużyciem stawu związanym z bólem kolana często jest odwrotnie: nadmierna ochrona poszkodowanego stawu może tak naprawdę sprawić, że będzie on bolał bardziej.

Struktura kolana
Nawiasem mówiąc, nie wszystkie uszkodzenia kolana wywołują klasyczny ból stawów. Bóle mogą wskazywać na uszkodzenia stawu kolanowego lub jego tkanki łącznej. W innych przypadkach, bóle kolan mogą promieniować i być postrzegane na przykład jako ból w otaczających mięśniach. W jeszcze innych przypadkach, ból kolana ma swoje źródło nie w samym stawie, lecz emituje on tylko ból z powodu uszkodzenia kręgosłupa lub biodra.

Jest zatem szczególnie ważne, aby zrozumieć podstawową strukturę i funkcję stawu kolanowego i znaleźć także przyczynę niejasnego bólu kolana.

Więc kolano jest skonstruowane:

Kolano razem z biodrami i stawami barkowymi tworzy jedną z największych i najbardziej złożonych zestawów w organizmie. Działa to niemalże mechanicznie, z jednej strony ograniczone przez zawiasy, jednak przez wzgląd na swoją wyrafinowaną strukturę wewnętrzną istnieje miejsce dla niewielkich zakrętów wokół osi podłużnej.

Ściśle mówiąc, kolano składa się z dwóch indywidualnych stawów: dużego, mieszczącego się między kością udową oraz kością piszczelową i jest stroną decydującą o sile ugięcia pomiędzy rzepką i kością photo1udową. Więzadła i ścięgna kolana dają wsparcie i nakierowują. Tzw. Więzadła krzyżowe (po jednym z przodu i z tyłu) i więzadła boczne na zewnątrz i wewnątrz  łączą ciasno górne i dolne kości nóg.

Osłonka tkanki łącznej stawu jest zamknięta na zewnątrz. Dlatego lekarze rozróżniają zniszczenia lub uszkodzenia w obrębie oraz na zewnątrz stawów.

Mięśnie i więzadła zapewniają stabilność

Siła mięśni działa do przodu na potężne ścięgna rzepki oraz rzepki w stawie. Za kolanem mieszczą się mniejsze ścięgna i ścięgna kości piszczelowej. Mniejsze mięśnie skutecznie działają w przeciwległym kierunku: ścieśniają tylna goleń do kości udowej. Wszystkie mięśnie i ścięgna są razem więc nie tylko w ruchu, lecz również zapewniają stabilność stawu kolanowego.
Wewnątrz kolana, nad kością piszczelową, znajdują się dwie chrząstki w kształcie sierpa, tzw. Meniski. Działają one jako bufor przed uderzeniami oraz wpływają na ciśnienie w kolanie, które rozprowadzają równomiernie po stawie. Zapewniają one również, że bogata w mikroskładniki maź stawowa jest rozprowadzana równomiernie na chrząstce stawowej. Ponadto, trzymają nieruchomo kaletkę w kolanie. Te wypełnione płynem poduszki z tkanki łącznej pełnią rolę wyściółki w miejscach, gdzie jest powodowane szczególnie wysokie ciśnienie i tarcie.

Gdzie boli kolano?

Wewnątrz czy na zewnątrz, z przodu czy z tyłu – w przypadku, gdy bóle kolana są dokładnie wyczuwalne, mogą już od samego początku dostarczyć ważnych wskazówek co do ich przyczyny. Często zaburzają ruch, lub sprawiają ból, który występuje szczególnie silnie przy pewnych ruchach i sprawiają, że szukanie skutków jest łatwiejsze. Dodatkowe objawy, takie jak urazy zewnętrzne, zasinienie, obrzęk, zaczerwienienie lub ciepło są również ważnymi wskazówkami.

Author:admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

*

*